top of page
Що таке стресостійкість?
    Сучасне життя є вкрай стрессогенне. Можливо, від того, що ритм став динамічнішим, можливо, люди стали більш амбіційними і прагнуть встигнути і досягти максимуму. До цього давайте додамо екологію, харчування на бігу, випромінювання від різного роду техніки та багато іншого. На жаль, генетичний код людства змінюється не так швидко, як навколишнє середовище, і найбільш вразлива в такій обстановці - людська психіка.
    Часом напруга досягає такого рівня, що людина перестає з ним справлятися. Сумна статистика. За останні роки, з вікон МГУ викинулося більше 12 чоловік. У Бауманському університеті за останні 20 років - близько 30 молодих людей. Відбувається це, як правило, в період сесій. Проведені дослідження показали, що 64 % людей піддаються стресу на роботі, 56 % стрес призводить до поганого сну, 26 % захворюють на грунті стресу. Близько 17 % різних алергічних реакцій виникає на тлі стресу або їм посилюється .Знаючи про такі сумні наслідки стресу, ми просто змушені займатися захистом своєї психіки від перенапруг.
    Оборону нашої психіки прийнято називати стресостійкістю.
    Стресостійкість - людини - вміння долати труднощі, пригнічувати свої емоції, розуміти людські настрої, проявляючи витримку.
    Стресостійкість визначається сукупністю особистісних якостей, що дозволяють людині переносити значні інтелектуальні, вольові та емоційні навантаження, зумовлені особливостями професійної діяльності, без особливих шкідливих наслідків для діяльності, оточуючих і свого здоров'я.
    Стресостійкість - це здатність зорієнтуватися в «аварійній» ситуації.
    Стресостійкість - це вміння відображати надмірні нападки на вашу психіку.
    Стресостійкість - це чіткий поділ того, що для Вас важливо, а від чого можна просто відгородитися товстою стіною.
    Стресостійкість - це постійні автотренінгові  роботи над оборонними здібностями вашої психіки і організму.
Як виробити стресостійкість?
    Перш за все, проблема стресостійкості вирішується шляхом уважного ставлення до власного організму. Не ігноруйте свої проблеми, а вирішуйте їх.
    Наприклад, для цього варто після ранкового пробудження звертатися до себе з питаннями: «Чи багато у мене сил?», «Чого я хочу?», «Що мені потрібно для бадьорості?». Вам в голову напевно будуть приходити відповіді. Уважно слухайте їх і дотримуйтеся їх: наприклад, лягайте спати раніше або перейдіть на більш легке харчування.
    Не секрет, що стресостійкість організму – питання не тільки психологічне, але і фізіологічний. Якщо ви недоотримуєте вітамін D, який організм сам синтезує від сонячного світла, організм позбавляється головного антиоксиданту і може дати збій. Якщо у вас немає можливості отримувати його від сонця або солярію, їжте жирну рибу (палтус, лосось, сардини, макрель, скумбрія, сьомга, форель і т.д.) або просто приймайте риб'ячий жир в капсулах.
    У питанні про те, як підвищити стресостійкість, важливу роль відіграє вміння спілкуватися. Не тримайте зла на людей, вирішуйте конфлікти, прощайте недругів. Все це провокує стрес, і стресостійкість від цього страждає. Адже чим більше дрібниць на вас навалюється, тим сильніше ви відчуваєте тиск і складніше вашій психіці справлятися з цим.
Вправи на стресостійкість
    Перш за все, розвиток стресостійкості полягає в умінні не накопичувати стрес, а позбавлятися від нього. Саме тому головними вправами в розвитку стресостійкості будуть такі заняття:
    візьміть за правило якомога більше рухатися – ходити вулицями, танцювати, стрибати зі скакалкою і т.д.;
    заведіть хобі, наприклад, в області фітнеса або рукоділля, щоб це заняття приносило вам максимум задоволення;
    розучите кілька дихальних вправ; найпростіше – повільно і глибоко вдихати на 8 рахунків і також повільно видихати на ті ж 8 рахунків (1 рахунок приблизно дорівнює одній секунді);
    крім цього, корисно вечорами перед сном слухати звуки природи або класичну музику.
    Звичайно Ви зрозуміли, що це тільки фундамент - перший крок до розвитку стресостійкості. Для більш ефективних результатія потрібно відвідувати тренінгові заняття з розвитку стресостійкості на яких Ви зможите оволодіти певними техніками даної теми.
Додаток
Пройдіть тест  на стресостійкість. Наприклад, ось такий : http://vobzore.com/test/test-0022-online.php
Що почитати?
    Шэрон Мельник / Стрессоустойчивость. Как сохранять спокойствие и эффективность в любых ситуациях 2013г.
    Щербатых Ю.В. / Психология стресса и методы его коррекции
    В данном учебнике подробно рассмотрены проблемы возникновения и развития стресса с психологической, а также биологической и медицинской точки зрения. Даются методы оценки стрессовых ситуаций и причины их возникновения. Рекомендованы конкретные методы оптимизации стресса.
   Андрей Стёганцев / Управление стрессом: системный подход
Статья посвящена системе стресс-менеджмента: его основные направления и технологии управления стрессом. Здесь Вы найдете ряд практических задач и конкретные рекомендации по профилактике и преодолению стресса.
 
bottom of page