top of page

Рекомендації по підвищенню самооцінки

    Люди з високими показниками самоусвідомлення налаштовані на свої ключові цінності і часто інтуїтивно вибирають найкращий спосіб дій, тому що здатні бачити масштабну картину в складній ситуації. Такі люди зазвичай добре знають свої обмеження і сильні сторони, мають почуття гумору по відношенню до самих себе. Вони здатні вчитися там, де їм необхідно не будь поліпшити, і відкриті до критики і зворотного зв'язку.

    Правильна самооцінка дозволяє людині зрозуміти, коли потрібно попросити допомоги, а коли сфокусуватися на розвитку своїх сильних сторін. Знання своїх здібностей з достатньою точністю дозволяє використовувати свої сильні сторони. Упевнені в собі особистості не бояться серйозних випробувань - будь-які проблеми вони сприймають, як особистий виклик.

    Комплекс "маленької людини" - явище, набагато більше розповсюджене, чим від нього можна було б очікувати. Заниженою самооцінкою страждають не тільки мовчазні й скромні "сірі мишки", але й, як це ні дивно, багато хто зовні самовпевнені люди, що намагаються щосили залучити до себе увага. Намагаючись навмисно підкреслити свою значимість, людина може виглядати досить смішно й карикатурно. А для того, щоб реально підняти самооцінку, зовсім не потрібно ніякого пафосу.

    Психологи затверджують, що низька самооцінка завжди бере початок у глибокому дитинстві людини. Коли батьки день у день називають дитини те нечупарою, то тюхтієм, то виражають невір´я в його здатності й відверто насміхаються над його бажаннями й планами, то волею-неволею він один раз і сам почне сумніватися у власних силах. Навіть щасливий і цілком благополучна людина може випробувати серйозну внутрішню кризу, довідавшись, наприклад, про зраду улюбленого або про несподіване скорочення на роботі. Практична психологія часто зв´язує рівень самооцінки особистості з типом темпераменту. Зокрема, сангвініки й флегматики намагаються адекватно оцінювати свої сили й можливості. Холерики можуть у буквальному значенні слова кидатися з однієї крайності в іншу, а меланхоліки здебільшого - люди з помітно заниженою самооцінкою.

    Головне - любити себе.

    Так що ж варто робити для того, щоб підвищити самооцінку? На думку психологів, для початку можна обмежитися й порівняно простим "тренінгом". Насамперед, варто позбутися від пагубної звички порівнювати себе з іншими. Адже завжди в оточенні найдуться ті, хто в чомусь виявиться удачливее й успешнее. А нескінченні порівняння приведуть лише до росту числа супротивників, а те й відвертих недоброзичливців поруч із вами.

    Всі компліменти й поздоровлення потрібно вміти приймати як належне й відповідати на них подякою. Ні до чого показувати своя зніяковілість перед компліментами й відповідати на них щось начебто "не коштує" або "нічого особливого". Такі відповіді свідчать лише про те, що людина вважає себе невартим похвали, і тим самим створює сприятливий ґрунт для розвитку заниженої самооцінки.

    Більше позитиву.

   Один з найдійовіших способів, що допомагають підняти самооцінку, полягає тім, щоб спілкуватися по можливості з більшою кількістю успішних й упевнених у собі людей. Не менш важливо регулярне спілкування й з тими, хто готовий підтримувати всі ваші починання. А от оточення, що складає з негативно настроєних людей, що дозволяють собі різку критику по будь-якому приводі у вашу адресу й гнітючі всі ваші ідеї, варто категорично уникати.

    Інше невелике "вправа" по підвищенню самооцінки полягає в тім, щоб відшукувати в собі більше позитивних якостей і відзначати всі свої досягнення. Останні зовсім не обов´язково повинні бути якимись особливо значимими. Підійдуть і ті, які доставили хоча б невелике моральне задоволення: приміром, це може бути одержання прав водія, відвідування спортивного залу й так далі. Кожен новий пункт у ньому буде вам давати новий привід пишатися собою.

    І ще занижена самооцінка добре "лікується" прагненням якнайбільше давати навколишньої, причому тут мова йде зовсім не про матеріальні блага. Насамперед, мова йде про реальні вчинки, які принесуть користь навколишньої. Нарешті, звичайна моральна підтримка, зроблена іншій людині, - це теж маленький, але впевнений крок до підвищення власної самооцінки до необхідного рівня.

    Як сформувати в собі правильне уявлення про себе.

    Перше завдання невпевненої в собі людини - згадати тих, хто сформував його уявлення про себе і пробачити їх, друга - знайти свій власний джерело енергії.

    Вміння прощати тих, хто тебе образив - один із способів підняття себе і своєї самооцінки.

    Крім того формування адекватної оцінки себе - це ще одне можливе джерело енергії.

Вправа 1

    При виконанні цієї вправи є умова: цю вправу треба виконати швидко, за один раз і не підглядаючи в кінець. Якщо в даний момент 10-20 хвилин на це немає - краще відкладіть цей лист до наступного разу.

    Отже, потрібен чистий аркуш паперу і ручка. Розділіть аркуш по вертикалі на три великі розділи.

    У першому з них потрібно написати в стовпчик 10 (не менше) імен реальних історичних особистостей, вигаданих персонажів книг, фільмів, мультфільмів - не суть важливо, реальні вони чи ні. Важливо інше - вони повинні вам подобатися (діапазон: від подобається до "я захоплююся»). Написали? Чудово, йдемо далі.

    У другому напишіть у стовпчик (навпроти кожного імені) 2-3 якості, які вас в цьому персонажі особливо приваблюють, захоплюють ...

    Третій розділ особливий. Підрахуйте повторювані якості з першого стовпчика і напишіть їх в порядку убування. Наприклад, якщо слово «мужність» повторювалося три рази, слово «харизма» - п'ять разів, а «терпіння» - тільки один раз, то і записати потрібно в стовпчик: харизма, мужність, терпіння.

    А тепер свіжим поглядом перечитайте те, що ви написали. Що бачимо? По суті - це ви і є. Тому що подібне тягнеться до подібного - ви ніколи не вибрали б якості, які не звучали б в унісон з вашою душею. Може ви здивуєтеся тому, що побачите, може ні, але це тепер ваше дзеркало. Всякий раз, коли ви сумніваєтеся в собі - подивіться в це дзеркало.

Вправа 2

    Нам знадобляться два аркуші. Ділимо їх вертикально навпіл. У першій половині першого аркуша пишемо список своїх особистих якостей чи властивостей характеру, які вам не подобаються і від яких ви хотіли б позбутися. У першій половині другого листа, відповідно, список своїх сильних сторін і якостей, які ви, навпаки, хотіли б придбати.

    Написали? Відмінно. А тепер завдання підступне: навпроти кожного шкідливого якості придумайте і опишіть ситуацію, де це якість могло б бути корисним.А по відношенню до кожного якістю другого списку придумайте ситуацію (або згадайте реальну), де ця якість була б шкідливим. Спробуйте, дуже цікава вправа.

    Отже, для чого ми робили ці вправи?

    Всі дорослі люди розуміють, що все в світі відносно. Правильна самооцінка - це не просто підвищена самооцінка, це, швидше, адекватна самооцінка. Проробивши першу вправу, ми зрозуміли які ми насправді білі і пухнасті, в другій вправі ми усвідомили, що якості, якими ми жадаємо володіти, можуть зіграти з нами злий жарт, а якості, якими ми вже володіємо, можуть нам допомогти. Що краще бути природним, ніж надягати на себе маску непритаманних тобі якостей - людей адже дуже складно обдурити.

    Знайдіть свої позитивні якості.

    Візьміть папір і ручку і запишіть 5-10 якостей, за які вас цінують і люблять близькі люди. У моменти, коли вам здається, що ви не впораєтеся, беріть цей листок і перечитуйте.

    Перестаньте себе жаліти. Жаліючи себе, ви приймаєте той факт, що ви не здатні впоратися з чимось, що ви безпорадні, а всьому виною обставини. Ви маєте право на помилку, але будьте об'єктивні - беріть відповідальність на себе.

    Заведіть журнал успіху. Кожне своє досягнення (в будь-якій області, будь то робота або відносини з чоловіком) записуйте. Періодично перечитуйте свої записи.

    Плануйте свої справи. Це допоможе уникнути «безвихідних» ситуацій, які можуть вивести вас з рівноваги. Краще складати план з вечора, а вранці коригувати, якщо є необхідність.

    Стимулюйте себе.Придумайте собі винагороду за дії або роботу, яких ви уникаєте з причини невпевненості в собі (виступити на публіці, піти в тренажерний зал і т.д.).

    Зробіть собі подарунок: купіть бажану річ, поїдьте на відпочинок.

    Шукайте плюси. У разі невдачі, усвідомте ситуацію, що склалася і знайдіть позитивні моменти. Ви втратили роботу - зате у вас з'явиться час удосконалити свої знання або змінити професію.

    Знайдені плюси позбавлять вас від депресії і допоможуть винести користь з ситуації, що склалася.

bottom of page